כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


הבחירות בלשכת עורכי הדין, 2003


 

לתוכן העניינים של תת-המדור בחירות בלשכה  2003

למדור עורכי דין
לפורום בחירות

לשכת עורכי-הדין:

בחירות 2003

 

הצבעת-מחאה "אקטיבית"!

 

אני מתכונן לפרסם בהאתר של קימקא למצביעים.

לגבי מועמדויות מסויימות אני עשוי לתת המלצה פוזיטיבית למי להצביע  (בינתיים עשיתי זאת רק לגבי יו"ר ועד מחוז תל-אביב), אבל לגבי רוב המועמדויות אני אמליץ על "הצבעת-מחאה אקטיבית", דהיינו לא לשבת בבית - דבר שלא יעשה רושם על איש - אלא לבוא לקלפיות, ולשים פתק בעל מסר מסויים (כגון: "לפרק את הלשכה!").

 

על מה ולמה הצבעת מחאה "אקטיבית"?

 

בדרך כלל, כשמדברים על "הצבעת מחאה", מדברים גם על "הצבעה ברגליים", דהיינו הימנעות מהצבעה. הימנעות-מהצבעה יכולה להיות אפקטיבית בכנסת, בבחירות לוועד הכיתה בבצפר, כאשר הנמנע מנמק את הימנעותו, או כאשר אפשר לראות בבירור שההימנעות היא לאות מחאה.

 

כך, למשל, אם תלמידי הכיתה ח'2 סבורים כי המועמד של הכיתה למועצת התלמידים של הבצפר הוא "מועמד מטעם" של המורה, ולכן הם מחליטים להימנע מהצבעה, ייווצר מצב בו ה"מועמד" מצביע בעד עצמו, "רוקד טאנגו עם עצמו", אבל אף אחד מהתלמידים לא יראה בו נציג שלו.

 

אבל בגופים גדולים (כמו הכנסת), או גדולים-יחסית (כמו לשכת עורכי-הדין), אין לישיבת-בבית שום משמעות אפקטיבית ביום הבחירות.

 

נניח שאחוז ההצבעה בבחירות יורד מרמה של 50% לרמה של 45%, למשל: אפילו אם אותם 5% "נוספים" אשר לא באו לקלפי התכוונו להצבעת-מחאה, איש לא יפרש זאת כך, והמקסימום שאפשר יהיה להסיק מכך הוא שציבור עורכי-הדין "אדיש", או שגורמים "עונתיים" השפיעו על ההצבעה – השפעה שאין בה "מובהקות" סטטיסטית.

 

אבל אם אותם 5% יבואו לקלפי וישימו פתקי-מחאה (שהם, כמובן, פסולים לפי הדין), יהיה ברור לכל שזו אכן הצבעת-מחאה – ולא סתם הצבעת-מחאה, אלא הצבעת-מחאה של 10% מהמצביעים.

 

ואם ניקח, לשם השוואה, את הבחירות הקודמות, בהן אחוז הקולות הפסולים הממוצע היה 0.2 (2 פרומיל!!!) בערך, אזי אחוז הקולות הפסולים עלה פי חמישים.

 

וזו כבר הצבעת-מחאה "אקטיבית" אשר איש לא יוכל להתעלם ממנה!

 

 

הצבעת מחאה "אקטיבית" כיצד

 

כל הצבעה פסולה היא "אקטיבית" לענייננו.

 

אפשר לשים פתק לבן, אבל כיוון שכל ארבעת הפתקים (לראש הלשכה, למועצה הארצית, ליו"ר ועד מחוזי ולוועד המחוזי) מוכנסים לאותה המעטפה, קשה להניח שיראו בכך ארבעה קולות פסולים.

 

הצעתי היא לבוא עם ארבעה פתקים, לרשום על כל אחד מהם למה הוא מיועד, ואת המסר שרוצים להעביר.

 

כך, למשל, אם אתה רוצה להביע מחאה על כך שלא אושרה מועמדותו של שמחה ניר, אתה יכול לרשום את השם הזה על הפתק, ואז הוספת אקטיביות נוספת למחאה האקטיבית שלך.

 

ואם אינך רוצה לציין שם, גם אז אתה יכול להביע את מחאתך בכל מסר שתחפוץ.

 

אפשר גם לקחת פתקים "רשמיים" בתא הקלפי, לקשקש עליהם מה שרוצים (כגון: לפרק את הלשכה!), ובכך "לפגל" אותם. אפשר לשים מספר פתקים שונים לכל תפקיד וגם זה עושה את אותה הפעולה – עם מסר כתוב, או בלעדיו.

 

והעיקר – לא להיות אדישים, לא להישאר בבית!

 

מושחתים, נמאסתם!

לפרק את הלשכה!!!

 

מוכן להצטרף לתנועה לפירוק הלשכה? לחץ כאן.

שמחה ניר, עו"ד

לפורום

חזור למעלה

כתבו אלינו  מפת האתר  דף השער


הבחירות בלשכת עורכי הדין, 2003